28. 6. 2017

,

Grad Ljubljana


Mohutná stredoveká pevnosť, symbol slovinského hlavného mesta Ľubľany je zaujímavý turistický bod, idylické miesto pre dlhé prechádzky len neďaleko od rušného centra mesta. Zámok Ljubljana ponúka mnoho kultúrnych, historických a zábavných podujatí v priebehu celého roka.Podľa archeologických prieskumov, oblasť dnešného zámku bola osídlená nepretržite od roku 1200 pred naším letopočtom, keď sa stavali prvé osady a neskôr opevnenia. Vrchol kopca sa pravdepodobne stal pevnosťou pre rímsku armádu potom, čo opevnenie bolo postavené počas ilýrskych a keltských čias.


Hrad Ljubljana je hradný komplex stojaci na Zámockom vrchu nad centrom Ľubľany, hlavného mesta Slovinska. Je kľúčovou dominantou mesta. Hrad je pôvodne stredoveká pevnosť, pravdepodobne bol postavený v 11. storočí a prestavaný v 12. storočí.  


Svoj súčasný tvar získal v 15. storočí, ale väčšina budov pochádza zo 16. a 17. Storočia. Hrad bol spočiatku obranná pevnosť, od prvej polovice 14. storočia slúžil ako sídlo pánov z Kraňska, od začiatku 19. storočia bol používaný pre rôzne iné účely a dnes sa používa ako hlavné kultúrne miesto.

Zámok je zobrazený na erbe mesta, spolu s drakom na jeho vrchole.


Interiér a vybavenie hradu nás príjemne prekvapilo. Vstupné je 7,5 € v čom je zahrnutý aj výstup na najvyššiu vežu pevnosti a taktiež aj prezentácia krátkeho videa o histórii a vzniku hradu. (Ak by ste si chceli prenajať aj audio guide (zvukový sprievodca) doplatíte dodatočných 2,5 €.) 


Počasie bolo celý deň premenné slnečno – oblačno – daždivé s občasným vetrom. Kým sme si poprezerali všetky vnútorne expozície, vonku sa vyčasilo a na hradom dvore sme si vychutnali kávu. Zhodnotila by som, že je Grad Ljubljana jeden z najmodernejšie vybavených hradov v akom som bola. 


Káva na hradnom dvore.


Hradná kaplnka sv. Juraja v gotickom slohu – je jedna z najstarších zachovaných častí hradu.


Výstup na výhliadkovú vežu.


Vyhliadková veža – zrúcaná bola v roku 1813 a na jej miesto bola postavená drevená veža, ktorá slúžila na ohlásenie požiaru. Okolo roku 1845 bola táto drevená veža nahradená novu, kamennou. Dnešná vyhliadková veža bola zvýšená za 1,2 metra a súčasná vyhliadková plošina sa nachádza presne na výške 400 m.n.m.


Hradné námestie - pred dažďom.


Výhľady z veže.


Ktorý hrad ste naposledy navštívili?

0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.