22. 6. 2017

MY, VÝLETNICI


V sobotu sme boli v Kranji. Ráno sme sa pomaličky naraňajkovali a okolo 13. h sme išli na vlak. Zo železničnej stanice do centra mesta je to necelých 15 min chôdze. Staré mesto Kranj je veľmi milé, s krásnymi starými domami. Najprv sme si prešli celé staré mesto, potom sme sa spustili do kaňonu rieky Kokra (kaňon sa nachádza v samotnom centre mesta), kde sme našli aj prvú kešku. Kaňon sa dá prejsť veľmi rýchlo, za asi 15 – 20 min.


V centre sme jedli super, mňam burek... našli ďalšiu kešku, pili výbornú ice coffee so zmrzlinou a išli sa prechádzať do Prešernovho parku (ktorý je vzdialený iba par minút od starého mesta).

Mesto Kranj sa nachádza na kopci medzi riekami Sáva a Kokra. Je to štvrté najväčšie mesto v Slovinsku. Staré mesto bolo v roku 1983 vyhlásené za kultúrnu pamiatku.


Kultúrne pamiatky:

Starý Kranj je chránený ako kultúrna pamiatka. Najdôležitejšia stavba v meste je Cerkev Sv. Kancijana, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších gotických cirkví v Slovinsku.


História mesta je predstavená v Gorenjskem muzeju. Taktiež sa tu nachádza aj radnica (Mestna hiša) a hrad Khislstein.


Známe osobnosti:

V Kranji žili a tvorili známe slovinské osobnosti. Medzi najznámejších patrí najväčší slovinský básnik Dr. France Prešeren (1800 – 1849), ktorý posledné roky svojho života prežil v Kranji. Prešernovo meno nosí jeho múzeum, ulica, divadlo, škola a pamätný park, kde je básnik aj pochovaný.


Medzi známe osobnosti Kranju patria aj Janez Puhar (vynálezca fotografie na sklo) a Leopold Layer (jeden z najlepších maliarov z konca 18. a začiatku 19. storočia, ktorý pôsobil v Slovinsku).

Prírodné zaujímavosti:

Kanjoj reke Kokre – Kranj je jedno z riedkych miest v Európe, ktoré majú v strede kaňon. Cez kaňon v Kranji preteká rieka Kokra. Kaňon je vysoký 30 m a dlhý asi 1400 m, takže milovníci prírody (ako my) majú možnosť užívať si priamo v centre mesta.


Iba na krok od starého mesta na nachádza Prešernov gaj (park), je to spomienkový park.


Rovi pod starim Kranjem:

Pod starým mestom sa nachádzajú podzemné tunely, ktoré sú dlhé 1300 m. Návšteva tunelov je spoplatnená primeranou sumou 3 €. Obhliadky sa konajú každý utorok a piatok o 17.00 h a každú sobotu a nedeľu o 10.00 h.


Žiaľ, tieto informácie som na internete nenašla (údaje som si prečítala z letáku, ktorý som dostala v infocentre, keď som bola kúpiť magnet), takže sme obhliadku nestačili, ale už sa teším nabudúce do tunelov.

Tunely sa začali kopať tesne pred druhou svetovou vojnou za účelom skrýše, ale kvôli nedostatku času a materiálu, neboli nikdy dokončené.


Poletna muzejska noč 2017

Z výletu sme sa do Ljubljany vrátili po 19.00 hodine, sadli na bicikeLJ a keďže sa práve konala noc múzeí (všetky múzea boli otvorené od 18.00 h do 24.00 h a vstup bol zdarma), išli sme si pozrieť aspoň jeden z mnohopočetných. Z vlakovej stanice sme to mali celkom blízko k Pivovaru Union.


Každých 30 min sa začínala prehliadka Union Experience (v bežné dni takáto prehliadka stojí 14 €), kde nám sprievodca najprv z krátkosti porozprával o histórii a vzniku pivovaru (založili ho dvaja bratia Ivan a Peter Kosler, ktorí dostali veľké dedičstvo). Potom sme si pozreli krátky film a nasledovala prehliadka múzea s výkladom ako sa pivo vyrábalo v minulosti a dnes. Na koniec sme v starobylej krčme, kde sme mali možnosť si posedieť a pokeckať s milým sprievodcom, dostali pohár piva. Pekná bodka na záver dňa. Škoda, že sme už boli unavení a nešli sme navštíviť viacej múzeí… ktovie, čo by sme tam dostali … ale už sa teším na budúcu noc múzeí.


0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.