2. 7. 2017

,

Vlakom do Nového Mesta

Mestna hiša, Novo mesto

Blog som vo vlaku ešte nepísala, ale je to dobrý spôsob ako si skrátiť poldruha hodinovú cestu. 

Dnes sme boli v Novom Meste. Spätný lístok na vlak sme si kúpili za akciovú cenu 9,22 €. Predpoveď počasia hlásila 24͒ C – oblačno, takže som si na seba zvolila už overenú pohodlnú, prúžkovanú čierno – bielu kombináciu, ktorú som doplnila žltou kabelkou (najnovšia a momentálne najobľúbenejšia) a oživila som ju neónovo – žltým náhrdelníkom. Na nohy som si obula jednoduché, komótne, plátene čierne botasky, keďže sa bude veľa kráčať.


prúžkované nohavice - BERSHKA  / čierno - biele pásikavé tričko - STRADIVARIUS  / žltá kabelka – Zara / žltý náhrdelník - Matilda Makesokuliare - SIX V Novom Meste sme vystúpili na stanici v centre. Pešo sme v starom meste boli za necelých päť minút. Hneď sme zazreli info – center, tak sme rýchlo bežali kúpiť magnet (voľba padla na jeden vyrobený z pozostatkov z Vaške situle – bronzové vedro – je to jeden z najstarších symbolov Slovinska z obdobia 6. a 5. storočia pred naším letopočtom), aby nám ho nezavreli.


Rozhodli sme sa, že najprv pôjdeme pohľadať kešky v starom meste. Prvú kešku sme našli pri galérii Jakčev dom, cestou ku kostolu. Druhá sa nachádzala priamo vo dvore gotického kostola sv. Mikuláša s nádhernou vežou a peknými svätými dverami. Nasledovná keška bola venovaná Mariánovi Kozinovi, slovinskému skladateľovi, ktorá sa nachádzala pri farnosti sv. Lenarta. Na kostole ma zaujalo jeho priečelie a vstupné dvere.

Kapiteljska cerkev sv. Miklavža
Župnija sveti Lenart

Centrom sme sa dostali ku rieky Krka, kde sme si chvíľu oddýchli, posedeli a cez malebný, drevený most sme sa dostali na druhú stranu rieky do lesoparku. Krátka prechádzka parkom nás zaviedla k ďalšej keške, ktorú sme videli iba zo zeme, lebo sa nachádzala vo výške asi 5 m na strome a my sme neboli ani vhodne oblečení a ani obutí na takéto šplhanie sa, takže túto sme neodlovili– možno nabudúce. 


Po toľkom prechádzaní sa, sme už poriadne vylačneli, ale žiadnu pekáreň sme cestou nevideli. Našťastie situáciu zachránil obchod – ešte že aj v predajni majú burek. V kapitole sv. Nikolaja je malý park, tak sme sa tam vrátili piknikovať burek a dezert, ryžovú čokoládu. 

Takýto obed bolo načim “vykráčať”, tak sme išli za ďalšou keškou ku evanjelickému kostolu Dobrega pastirja. Cestou sme sa prešli po krásnej štvrti so samými domami s rozkošnými záhradkami, tu sa mi páčilo viacej ako v centre mesta. Za kostolom sa nachádza malý park s lavičkami, kde sme sa trochu skryli pred slnkom (tá predpoveď oblačného počasia nejako nevyšla). 

Evangelijska cerkev dobrega pastirja

Po krátkom oddychu sme sa vrátili do starého centra Nového Mesta 😊 kde sme znovu “museli relaxovať” v kaviarni. Ochladili sme sa s Aperolom a ice coffee. Po tejto prestávke už bol čas ísť na vlakovú stanicu a začať písať tento blog.


No písať blog vo vlaku nie je žiadna sranda, vlak sa poriadne trasie a doma som mala problém po sebe napísané prečítať.

0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.