28. 1. 2018

Lyžovačka?


Nie, nelyžujem, na lyžiach som nikdy nestála, ani som nebola v žiadnom lyžiarskom stredisku. Až do včera, keď sme boli na výlete v Ski rezorte Krvavec (je to druhý najväčší Ski rezort v Slovinsku a dva roky za sebou získal titul Najlepšie slovinské lyžiarske stredisko). Krvavec je vzdialený od Ljubljany iba 25 km. vylihovanie sa na slniečku - Tiha dolina


Prvá lanovka bola spustená do prevádzky 2. augusta 1958 roku a fungovala 15 rokov. V roku 1966 boli postavené dve nové lanovky. V roku 1968 dostali prvý ratrak (snežné pásové vozidlo) na úpravu snehu a vtedy sa zvýšila kvalita zjazdoviek. Dnes je na Krvavci 30 km lyžiarskych svahov.

po ceste dolu z Tiha dolina


Hore na Krvavec sme sa dostali už ráno, niečo po 9. hodine. Bola som prekvapená mnohopočetnými nadšencami lyžovania a snowbordingu. Stredisko je fakt obrovské a aj tak som mala pocit, že je tu kopa návštevníkov (o čom už nasvedčovali preplnené parkoviská).  

 mnohopočetný nadšenci lyžovania a snowbordingu


Najprv sme sa na lanovej dráhe dostali na Tiha Dolina 1596 m. n. m., kde sme sa opaľovali na ležadlách, raňajkovali a pozorovali lyžiarov. Potom sme sa pešo spustili nižšie k lanovke 1450 m. n. m., kde sme našli prvú kešku a znovu sme na slniečku popíjali čaj.  

Prvá geocache nájdená!

 "stretli" sme oblak


Kabinska žičnica = Lanovka

Kabínka v tvare vajíčka je šesťmiestna, výškový rozdiel 848 m (z parkoviska 602 m. n. m. na 1450 m. n. m.) prekoná za necelých 10 minút, počas ktorých sa vám z kabínky naskytnú nádherne výhľady na okolitú prírodu.

Počas našej cesty sa lanovka zastavila na asi 15 minút, tak sme mali možnosť pokochať sa v krásnych vzhľadoch o čosi dlhšie.

Túto kabínku si je možné zakúpiť pre súkromnú večeru, pre najviacej štyri osoby. Večera sa koná pokiaľ lanovka neprejde dva krát cez dolnú a dva krát cez hornú zastávku.

cesta na Kišku planinu


Potom sme sa prešli na opačnú stranu kopca na Kišku planinu, kde sme našli druhú kešku, naobedovali sa, posedeli na slniečku, popili kávu. Cez obed bolo až tak horúco, že sme vyzliekali bundy. 

Z Kiškej planine sme sa vyšplhali hore na kopec k pastierskym škriatkom. Na lavičke sme si vychutnávali nádherné výhľady, pozorovali krásny západ slnka a zoskoky paragliderov.

Príjemne unavení sme sa spustili k lanovkovej zástavke, lanovkou dolu na parkovisko a smer domov. 


Druhá geocache nájdená!

sánkovačka

Kiška planina

hore do kopca na lavičku


V lete Krvavec ponúka množstvo rôznorodých aktivít: turistika, horská cyklistka, lezecká stena, horolezecké motorky, lukostreľba, trampolíny, golf a mnohé iné. V lete (alebo hneď na jar) sa sem určite plánujeme vrátiť, ak pre nič iné, ešte tu máme niekoľko kešiek, ktoré musíme odloviť. 

nádherné výhľady


0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.