10. 6. 2017

BLED #1 JAZERO & OSTROV


Čistý vzduch, nádherná príroda, termálna voda, najstarší hrad na Slovinsku, prekrásne hotely,  tyrkysovo modré jazero s ostrovom, na ktorom sa nachádza neogotický kostol, kostol sv. Martina, báječné labute, známy krémeš... toto všetko sa dá zažiť / vidieť / ochutnať na Blede.

Bled je mesto nachádzajúce sa na severozápade Slovinska, na upätí Julských Álp. Mesto Bled sa rozprestiera na jazere Bled, 50 km od Ľubľany.


Na celovíkendový výlet sme sa pohli v sobotu ráno vlakom. Cesta trvala hodinu a pol, bez prestupu. Na vlakovej stanici v meste Bled sme vystúpili ráno pred deviatou hodinou. Schodmi sme sa spustili k jazeru, kde sa práve členovia veslárskeho klubu Bled pripravovali na tréning. Veslársky klub Bled získal mnohopočetné medaily na olympijských hrách a majstrovstvách sveta.


Na lavičke s pohľadom na jazero sme najprv zjedli raňajky a pustili sme sa do skúmania jazera. Najprv sme ho celé obišli dookola. Trasa je dlhá 6 km, vhodná na prechádzku, bicyklovanie alebo si môžete prenajať fiaker. Okolo jazera sa nachádzajú viaceré upravené pláže (ako som ľutovala, že som nemala plavky), nádherné vily, hotely, mnoho kačičiek (práve teraz majú drobné kačíčence) a labute s malými „labuťkami“.


Jazero Bled je jedno z najdôležitejších prírodných jazier v Slovinsku. Jazero je ľadovo tektonického pôvodu, je prietokové. Leží na nadmorskej výške 475 metrov.


Na mieste dnešného jazera bola niekedy tektonická depresia, ktorú neskôr vykresal ľadovec Bohinj. Ľadovec narazil na prekážku – obrovský kameň, o ktorý sa obrusoval tak dlho, že z neho zostalo iba to, čo dnes nazývame ostrov. Ľad sa stopil, kotlinu vyliala voda a tak vzniklo 2,12 km dlhé a 1,3 km široké Bledské jazero. 

Jeho najväčšia hĺbka je 30,6 m. To, že je jazero tektonického pôvodu, potvrdzujú aj termálne pramene na severovýchodnej strane jazera. Kvôli nim voda v jazere v lete dosiahne 23 stupňov. V jazere žije 19 druhov rýb.


Mali sme šťastie, že sme si práve tento víkend zvolili na výlet, keďže sa na hrade práve odohrávali 11. stredoveké dni na hrade Bled – Vstúp do stredoveku. Nasledovný článok bude o tejto udalosti.

Na jazere je veľmi populárne člnkovanie. Všade sa dajú prenajať člny, alebo sa môžete dať odviezť na známy ostrov Bled, tak ako my, na jednej z tradičných lodiek, ktoré veslujú šikovný lodníci. Zážitok a výhľady sú na nezaplatenie. 


Na ostrove Bled sa nachádza kostol Nanebovzatia Panny Márie a zvonica. Archeológovia objavili na ostrove stopy osady z 11. až 8. storočia pred Kristom. Objavené tu boli základy trojloďovej románskej baziliky z roku 1142. V 15. storočí bola bazilika upravená na gotickú a v roku 1509 bola zničená zemetrasením. 


Súčasný vzhľad kostola je barokový zo 17. storočia. V kostole sa nachádzajú pozostatky gotických malieb, gotická soška Panny Márie, hlavný oltár a tri bočné oltáre z čierneho mramoru. V kostole sa nachádza tzv. Zvon prianí, na ktorom je, pre splnenie žiadosti, podľa tradície potrebné trikrát zazvoniť.Zvonica pri kostole pochádza z 15. storočia a vysoká je 54 metrov.


Ostrov nie je veľký, za 45 min., koľko sme mali času na jeho obhliadku, sme ho stačili obísť dvakrát, pofotiť, posedieť si na jednej z mnohých lavičiek a kochať sa vo výhľade na pevninu a hrad. Náš deň sa tu ešte ani zďaleka neskončil... ale o tom a o hrade napíšem už v budúcom článku...


0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.