18. 10. 2017

ŠMARNA GORAŠmarna gora sa nachádza na nadmorskej výške 667 m. Výstup trvá približne polhodinku, do jednej hodiny, v závislosti od trasy, ktorú si zvolíte.Minulú nedeľu bolo krásne, slnečné počasie, škoda bolo nevyužiť ho. Preto sme sa poobede rozhodli spraviť si malú túru – výstup na známu Šmarnu goru. Cesta autom z Ljubljany trvala 20 minút. Púť sme začali v dedine Tacen, pod kopcom Šmarna gora. Už preplnené parkovisko naznačovalo vysokú návštevnosť tejto obľúbenej turistickej destinácie. Zaparkovali sme v neďalekej uličke a vybrali sa na prechádzku. V podstate prechádzka to vôbec nebola, výstup je pomerne náročný. Celých 30 minút je strmý vzostup do kopca po schodoch, skalách a konároch (ktoré sa tvária ako schody). 


Keď sme sa dostali na vrch Šmarnej gory, bolo nám jasné prečo je toto miesto také obľúbené medzi Slovincami. Okrem nádherných výhľadov sa tu nachádza pohostinstvo Ledinek, ktoré ponúka okrem kávy, občerstvenia, rôznych sladkostí aj teplé jedlá. Snáď tu všetci prišli na obed? Na samotnom vrchu kopca sa nachádza barokový kostol Matky Božej, ktorý bol postavený v polovici 18. storočia. Okolo neho sú stoly a lavičky, reštaurácia, toalety a veľké detské ihrisko. Každý si môže požičať ležadlo a užívať si výhľady.


My sme mali obed navarený z domu, ale ako dezert sme si dopriali Miški – mini donuty s čokoládou a kávu. Po ceste domov sme sa zastavili pri zvone Svätého Antona, na ktorom neprestajne vyzváňali deti. V minulosti sa na ňom zvonilo pre zdravie prasiec a hydiny. Dnes sa zmenil na zvon prianí. Cesta dolu kopcom bola už rýchlejšia a menej náročná. Aj takýto poldňový výlet dokáže človeka dobiť energiou a pripraviť na nasledovný pracovný týždeň.


V diaľke na kopci vidno hrad Smlednik, ktorý už máme pochodení.

2 komentáre:

Používa službu Blogger.