6. 5. 2017

Bicike(LJ)


Jeden z najpohodlnejších a najlacnejších spôsobov dopravy (okrem ísť pešo) v Ljubljane je používanie mestského bicyklu – city bike. Staníc je mnoho po celom meste, vytvorenie účtu je rýchle a jednoduché a všetky bicykle sú dobre udržiavané a funkčné.

Dostupná je aj aplikácia do mobilného telefónu, kde si vždy môžete overiť aktuálny stav počtu bicyklov na jednotlivých staniciach.

Keďže je lístok na mestskú hromadnú dopravu pomerne drahý (autobusový lístok stojí 1,2 €, je prestupný a trvá 90 min) obľúbila som si Bicikelj. Denne na ňom jazdím do práce, je to rýchlejšie, ekonomickejšie a ekologickejšie (a ešte aj robím dobre pre vlastné zdravie). 



Účet

Pre používanie mestského bicyklu je potrebné vytvoriť si účet TU. Ak ste v Ljubljane na výlete / návšteve / oddychu (skrátka iba niekoľko dní), môžete si založiť týždenný účet. Iba sa registrujete prostredníctvom internetu, zvolíte si 4 miestni PIN, bankovým prevodom zaplatíte 1 € a máte Bicikelj k dispozícii na 7 dní.

Prenájom bicykla je prvú hodinu zdarma a každá nasledovná hodina sa platí. Druhá hodina je 1 €, tretia hodina 2 € a štvrtá hodina 4 €. Ale, keďže sú stanice tak blízko vedľa seba, nie je nutné platiť za prenájom, iba si odkontrolovať čas (neprekročiť prvú hodinu používania) a prenajať si nový bicykel.



Pre tých, ktorí žijú v Ljubljane, alebo sa tu ocitnú na dlhšiu dobu, je k dispozícii založenie si ročného účtu. Pre tento účet budete potrebovať kartu Ubrana (je jedno či zelenú alebo žltú, cena každej je 2 €, dá sa kúpiť v každom stánku). Registrácia prebieha prostredníctvom internetu a cena za rok je 3 €. Na hociktorej stanici, na termináli si aktivujete svoju kartu Ubrana. Poplatky za prenájom bicykla sú rovnaké ako pri týždennej registrácii. 


Stanice

Systém staníc Bicikelj je naozaj obsiahly (z hocijakého miesta sa v blízkosti nachádza na maximálne 10 minút chôdze jedna stanica), na každých 300 do 500 metrov sa nachádza stanica. Momentálne je v Ljubljane 51 staníc z 510 bicyklov. 


Používanie bicyklov

Používanie bicyklov je veľmi jednoduché, iba priložíte kartu Ubrana k terminálu a postupujete podľa inštrukcii (sú aj v anglickom jazyku). Pri vrátení bicykla je potrebné počkať kým zasvieti zelené svetlo a dvakrát zaznie zvukové znamenie. 


Pozor po ktorej strane cesty / chodníka sa vozíte na bicykli. Po Ljubljane sú cyklotrasy dôkladne vyznačené a potrebné je voziť sa v smere šípky, v opačnom prípade vám hrozí pokuta (pravidiel je nutné dodržiavať sa hlavne v centre mesta). 


Aký je váš obľúbený spôsob prepravy po meste? 
Taktiež využívate služby city bike vo svojom meste? 
Alebo máte svoj vlastný bicykel? 

0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.