30. 3. 2017

Greetings from Ljubljana


A je to tu! Ljubljana! Nové mesto, nové ubytovanie, nová práca, nové začiatky a nové zážitky (samozrejme všetky nové dobrodružstvá budú zaznamenané v blogu).

Po vybavení všetkých potrebných formalít sme mali (mama a ja) voľný víkend. Sobota patrila rozbaľovaniu a upratovaniu a v nedeľu sme sa túlali po meste. 

Najprv sme zamierili na hrad 😊Po pohodlne strmej cestičke sme sa vyštverali k hradu, poprechádzali sa po okolitom parku, obzreli si hrad (zatiaľ iba zvonku) a spustili sme sa dolu do centra mesta (hrad, okolo ktorého je park, sa nachádza v samotnom centre na kopci).Sadli sme si do jedného z mnohopočetných podnikov, ktoré sa nachádzajú po oboch stranách rieky Ljubljanica. Pizza a káva boli výborné (cena pizze rovnaká ako v centre Košíc). Pomalou chôdzou (všetko som musela fotiť) sme sa pobrali domov. Výborná prvá nedeľa je už za mnou! Pracovný týždeň preletel rýchlo. („kuća – poso“ 😂 )

V sobotu ráno, v nasledovný víkend, nás zobudilo slniečko. Po raňajkách a káve sme sa vybrali do detailnejšieho „prieskumu“ mesta. Najprv sme na železničnej stanici kúpili lístok na vlak (pre mamu). Pešo sme prišli do centra na námestie kde sú trhy. Poprechádzali sme sa pomedzi stánky s ovocím, kde som neodolala a musela si kúpiť jahody. Zišli sme do zakrytej časti trhoviska, kde sú samé syrové dobroty, oriešky aj mäso. Objavili sme aj rybí trh, veľmi sa teším na svieže plody mora. 

Asi každý druhý jedinec, ktorého sme stretli, nosil kyticu kvetov. Napokon sme aj my našli „raj kvetov“, kde som si kúpila žltučké narcisy. Zo suvenírov sme kúpili (mama) magnet a prívesok na kľúče. Slnko krásne ohrievalo, tak sme si sadli do kaviarne na kávu. Dvakrát sme museli obísť všetky podniky kým sa uvoľnilo miesto. Centrum sa hemžilo turistami. Okrem kávy sme si pochutili na vynikajúcich „štruklji s čokolado“ a „jagodni štruklji“. Keď sa ocitnete v Ljubljane, odporúčam vyskúšať!


Domov sme išli pešo popri Ljubljanici, po krásnej pešej zóne. Ďalší úspešní deň je za nami. 


Prvé dojmy z Ljubljany sú iba pozitívne! Teším sa na keškovanie a objavovanie zákutí, neznámych pre turistov. 


0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.