28. 10. 2017

,

Weekend getaway / part II.


Po celodennom dobrodružstve (predchádzajúci blog: Velika Planina), sme sa predvečerom ubytovali v hoteli Pod Skalo v Kamniku. Trochu sme si oddýchli a vybrali sme sa na prechádzku do starého centra mesta Kamnik. Najprv sme zamierili na hrad Mali grad, ktorý sa nachádza v samotnom centre mesta. 

Mali grad (Spodnji grad)

Najstaršia zachovaná písaná listina o hrade je z dátumom 6. februára 1202. Na základe archeologických vykopávok, Mali grad (Spodnji grad) bol kultúrnym strediskom ešte pred stredovekom. Dnes z hradu zostali iba zrúcaniny a románska kaplnka sv. Eligija.

kaplnka sv. Eligija

Ešte sme sa trochu túlali po meste, užívali si nádherné stavby jedného z najznámejších Slovinských architektov, Jožeho Plečnika. Mesto Kamnik sa považuje za jedno z najkrajších stredovekých miest v Slovinku, práve pre jeho architektúru.

Stari grad (Zgornji grad)

Nasledovné ráno sme sa po výdatných, hotelových raňajkách vybrali na Stari Grad Kamnik, ktorý sa nachádza na strmej skale (Krniška gora), pod ktorou je náš hotel. Aj Stari grad (Zgornji grad), rovnako ako aj Mali grad (Spodnji grad) bol postavený v roku 1202. Na hrad sme sa dostali po strmej lesnej ceste za 30 min. Ráno bolo chladné s hustou hmlou. Ale, keď sme sa dostali na vrch kopca, na hrad, privítalo nás slniečko. Hneď sme vyzliekali bundy a šály. 


Rovnako, ako aj na Velikej planine, ma očarili (ne)výhľady. Hustá hmla zakrývala všetko pod nami. Nádherný zážitok.

Vyhriaty a vysmiaty sme sa rýchlo spustili dolu z kopca k autu a presunuli sa k nasledovnému bodu výletu – Volčji Potok... to be continued...


0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.