6. 8. 2017

Sunset in Koper


Koper je mesto ležiace na juhozápade Slovinska, spolu s ostatnými pobrežnými mestami ako sú Ankaran, Izola, Piran a Portorož, nachádzajúce sa na 46,6 km dlhom slovinskom pobreží, v regióne Istria, približne 5 km od hranice s Talianskom.

Koper je úchvatné pobrežné mesto s malebným starým mestským centrom a pôvabnými dedinkami na jeho okraji.
V Kopri sa nachádza prístav, ktorý je hlavným prispievateľom do hospodárstva.
Mesto Koper je oficiálne dvojjazyčné, pričom aj slovinský aj taliansky jazyk sú oficiálne.

* Titov trg *

V Kopri sme mali rezervované ubytovanie na posledný júlový týždeň. Keď som si na mape pozerala cestu, nechcelo sa mi veriť, že je Koper vzdialený od Ljubljany iba jednu hodinu. No a je to pravda! Google ma neklamal 😁 Z Ljubljany sme do Kopru cestovali hodinu a desať minút. Neskutočná radosť! Už máme naplánované kúpanie v mori na nasledovný víkend. V porovnaní s viac ako 10 hodinovou cestou  (Kysáč – Boka Kotorská) je toto veľmi príjemná zmena. Ešte ráno sme popíjali kávu v byte a už na obed sme sa kúpali v mori.

* Koper *

* Prístav Koper *

Verejná pláž v Kopri nie je veľmi veľká, ale akurát postačujúca. Časť pláže je kamenistá a časť tvorí trávnik so stromami, kde sa dá dobre ukryť pred slnkom. Taktiež sa tu nachádzajú sprchy, kabíny na prezlečenie, toalety, dve kaviarne, fast food (pljeskavica, pomfrit), palacinky s nutellou a zmrzlina. Vstup na pláž je voľný.


Počasie bolo výborné, akurát okolo 30 ̊ C, dosýta sme sa vykúpali (neslnili sme sa – nemáme to radi), pochodili sme celé staré mesto hore – dolu, pešo sme sa boli prejsť v neďalekej Izole (Koper a Izola sú spojené pekne upraveným chodníkom a cyklotrasou popri samom mori, z druhej strany chodníka chládok držia stromy, žiadne autá v okolí), vychutnávali si kávu na pláži, pozorovali západ slnka na mori... oddych ako sa patrí.

* Izola *

Posledný víkend v meste prebiehali slávnosti Rumena noč. Na uliciach bolo mnoho stánkov s jedlom (najlepší sarajevski ćevap aký som kedy jedla!), všade húfy ľudí, viacero stage-ov s hudbou, oddychová zóna, kolotoče a sobotu o polnoci báječný ohňostroj, ktorý sme pozorovali naživo (žiadne fotenie ani natáčanie).

Rumena noč *

Teraz, keď máme otestované ako je cesta k pobrežiu rýchla, už sa teším na nasledovné leňošenie pri mori.


0 comments:

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.