28. 1. 2017

, ,

PIZZA BUREK

Po návšteve Srbska  si vždy so sebou na Slovensko nosíme okrem iného aj domácu klobásu, tureckú kávu, domácu pálenku, Plazmu, vajcia (ktoré majú žltý žĺtok!) a burek. Ale niekedy sa nám proste zažiada zjesť burek aj okrem toho keď sme doma (v Srbsku). Tak sme si sami vymysleli recept na domáci burek. Už sme skúšali „klasický“ syrový a tentokrát sme experimentovali a okoštovali pizza burek! 


Potrebné prísady:

💚 Štrúdľové cesto (nie lístkové) 180 g (dve balenia – dostupné v Tescu a Kauflande)
💚 Šunka 200 g
💚 Balkánsky syr 200 g
💚 Kečup
💚 Svinská masť 
💚 Oregano (podľa chuti, my sme teraz nedali)
💚 Soľ (závisí od druhu syra, my sme nedali)


Takto sa to podarí:

Okrúhlu formu priemeru 26 cm potrieme svinskou masťou. Na dno si položíme dve kôry tak, aby polovica z každej pretŕčala von. Na to položíme jednu pokrčenú kôru. Potrieme masťou, pokropíme vodou, natrieme kečupom, posypeme rozhabarkovaným syrom a nastrúhanou šunkou. 

Znovu položíme pokrčenú kôru, potrieme masťou, pokropíme vodou, natrieme kečupom, posypeme syrom a šunkou... takto vrstvíme až pokiaľ neminieme poslednú kôru. Na hornú kôru viacej neukladáme žiadne ingrediencie, iba ju pokryjeme pretŕčajúcimi kôrami. Potrieme masťou a pokropíme vodou.

Pečieme približne 35 min na 180 ͒C alebo kým nedostane peknú zlatistú farbu.

Aj keď to nie je originálny burek z „domácej“ (Srbskej) pekárne, aj tak chutí na výbornú!


Read More

24. 1. 2017

ĽADOPÁD


V nedeľu sme si urobili narodeninový výlet. Vybrali sme sa pozrieť si ľadopád – Šikľavá skala. Zo Šikľavej skaly v letnom období steká voda, ktorá vytvára nie veľmi výdatný, ale na šírku rozsiahly vodopád. V zimnom období vodopád zamŕza a vytvára mohutné ľadové steny, útvary, stĺpy a cencúle. Výška vodopádu je približne 14 metrov a jeho šírka približne 25 až 30 metrov.
Read More

18. 1. 2017

Náš nový LUMIX

V minulosti som si až tak veľmi nevšímala kvalitu fotiek fotených v interiéri. Na výletoch, v prírode, mi na fotenie bohato stačil mobil. Na slniečku, na prírodnom svetle, boli fotky krásne, čisté. Až pri písaní blogu, keď som chcela vyfotiť nejaké jedlo, som si uvedomila dôležitosť dobrého fotoaparátu.


Read More

14. 1. 2017

WINTER

Konečne prišla pravá zima! Krásny víkend!

Read More

12. 1. 2017

,

Button Craft Set

Ako veľmi som sa potešila, keď som na instagrame #lidlsk videla reklamu, že budú predávať set na domácu výrobu brošní (ani v letáku nebol a to poctivo každý “kontrolujem”). Hneď som švihala do najbližšej predajne si takýto jeden set kúpiť.

Zaradovala som sa, že ho ešte mali, keďže sa mi viac krát stalo, že keď som si išla kúpiť vyhliadnutú vec z letáku, už bola vypredaná. Ešte ma rozveselila aj dobrá cena (iba 3,99 €).  Tento set mali v dvoch farbách, zelenej a ružovej. Jediný rozdiel bol vo vzoroch na látke vo vnútri, mne sa viacej pozdávali motívy na ružovom sete.


Táto kreatívna súprava pre vlastné latkové odznaky obsahuje 25 kovových odznakov so špendlíkom, bavlnenú látku rozmeru 28 x 60 cm, dvojdielny ručný lis na odznaky (to je to plastové ružové a zelené) a návod.

Výroba je fakt veľmi jednoduchá a rýchla, postupovala som presne podľa návodu. Najprv som si vystrihla motív z látky, položila látku do ružovej časti lisu a na látku spodnú časť brošne. Látku som pozahýnala do vnútra, priložila hornú časť brošne (tú so špendlíkom) a zatlačila so zelenou časťou lisu.
Read More

8. 1. 2017

,

3 NAJ / HRADY 2016

#1 Hrad v Starej Ľubovni


Do Starej Ľubovne sme sa pohli ráno autobusom. Po dvojhodinovej ceste sme vystúpili na autobusovej stanici a pešo sme sa prešli ku hradu. Najprv sme si pozreli pekné vystúpenie sokoliarov, ktoré práve začínalo. Potom sme sa poprechádzali po nádvoriach a komnatách. Po mojej poslednej návšteve sa na hrade veľa toho opravilo a sprístupnilo. 

Trochu sme si oddýchli a občerstvili sa v pohostinstve na hrade a ponáhľali sme sa ešte si pozrieť blízky skanzen, ktorý je veľmi priestranný a bohatý na zariadené „domčeky“. Každému kto sa nájde v blízkosti Starej Ľubovne  odporúčam návštevu Hradu a Skanzenu.

Read More

4. 1. 2017

WishList

V predvianočnom období na nás zo všade číhajú rôzne tipy na darčeky, nápady, zoznamy, odporúčania, zľavy... 
Pri bežnom prehliadaní po internete som sa náhodou preklikala na stránku dejmidarek.cz, ktorá sa mi celkom zapáčila a tak som si na nej vytvorila účet.


Keďže sa mi často pri prezeraní internetových obchodov zapáči viacero položiek, vždy si na danej stránke musím vytvoriť účet a zoznam prianí. Preto sa mi táto stránka zdá celkom praktická, keďže si na nej môžem uložiť všetky páčivé vecičky na jedno miesto.


Tu si môžete sami vytvárať zoznamy darčekov, ktoré by ste radi dostali. Súpis môžete poslať kamarátom ako inšpiráciu, čo by sa vám páčilo dostať k narodeninám či inému sviatku.

Tu si môžete pozrieť mne páčiace sa vecičky. Nájde sa tu šikovné silikónové vrecko, ktoré je praktické hlavne na výlety (keďže sa snažím celkom vyradiť igelitové vrecká z domácnosti).

Sú tu aj knihy, keďže milujem čítanie. Medzi posledné knihy, ktoré som prečítala patrí Anna od Josteina Gaardera (ľahké, ale zaujímavé čítanie, príbeh o klíme a životnom prostredí) a Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol od Jonasa Jonassona (pútavé čítanie o zážitkoch starčeka, ktorý utiekol z domu dôchodcov).

V mojom zozname prianí sa ešte dajú nájsť rôzne vecičky do kuchyne, „foťáčik“, oblečenie, šperky, hrnček (keďže šálok nemám nikdy dosť)...


Rada ňúrate po internete? Objednávate si nejaký tovar online? Aj vy si rada vytvárate zoznamy želaní?

Read More
Používa službu Blogger.